logo-samandehi گران‌ترین کلکسیون‌های سکه در جهان

گران‌ترین کلکسیون‌های سکه در جهان

بعضی از افراد دوست دارند تا به جمع آوری تمبر بپردازند، بعضی دیگر نیز علاقه دارند تا پول کاغذی یا سکه جمع کنند. اما گاهی افرادی آن چنان علاقه مند هستند که میلیون ها دلار برای جمع آوری کلکسیون خود هزینه می کنند.
گران‌ترین کلکسیون‌های سکه در جهان


جمع کردن سکه کار آن چنان دشواری نیست و هر کسی می تواندبا کمی وقت این کار را انجام دهد. اما اگر شما قصد داشته باشید تا سکه هایی قدیمی را که دیگر در بازار موجود نیستند جمع آوری کنید باید کمی بیشتر از فقط وقت هزینه کنید و برای تهیه سکه ها پول نیز خرج کنید.

در حال حاضر 235 سکه آمریکای در جهان موجود است که ارزشی بیش از 1 میلیون دلار دارند و ارزش جمعی آن ها بیش از 550 میلیون دلار است.

مجموع سکه های عتیقه در جهان 21 میلیون عدد است که جمعا ارزشی بیش از 30 میلیارد دلار دارند.
سکه اولین بار در سال 600 سال قبل از میلاد مسیح در کشور ترکیه ساخته شد و تا به امروز در معاملات کاربرد داشته است.

مجموعه جان جی فور
ارزش : 56 میلیون دلار

John J. Ford که در سال ۱۹۲۴ به دنیا آمد در جوانی برای یک مرکز خرید و فروش سکه در نیویورک به عنوان پیک کار می کرد. در سال ۱۹۵۰ او کسب و کار خودش را در زمینه سکه با انتشار کاتالوگ هایی در مورد سکه های کلکسیونی شروع کرد. او به سرعت به یک عامل خرید و فروش و کلکسیونر سکه ثروتمند تبدیل شد و بیشتر معروفیت او به دلیل کلکسیون سکه های colonial او بود.


گران‌ترین کلکسیون‌های سکه در جهان


مجموعه لوئیس الیاسبرگ
ارزش: 57 میلیون دلار

بیزینس من و سرمایه گذار ، Louis E. Eliasberg که ساکن شهر Baltimore بود در سال ۱۹۲۰ شروع به جمع آوری سکه های کمیاب کرد و تا ۱۹۷۰ به این کار ادامه داد. Eliasberg تنها فردی بود که تمام سکه های آمریکایی با تاریخ را جمع آوری کرد. کلکسیون او کامل بود و تنها یک مورد را کم داشت، سکه ۱۸۴۹ Double Eagle که در حال حاضر در موزه نگه داری می شود. این کلکسیون در مجموع به قیمت ۵۷ میلیون دلار در حراج هایی در سال های ۱۹۸۲، ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷ فروخته شد. در حال حاضر ارزش این مجموعه سکه ها بسیار بیشتر است.


گران‌ترین کلکسیون‌های سکه در جهان


کلکسیون کازم تاسکنت
ارزش: بیش از 100 میلیون دلار

گاوصندوق بزرگ بانک Yapi Kredi Bank به نظر یک گاو صندوق معمولی است ولی در اصل محافظ گنجینه Roman، Byzantine و Ottoman است که اولین سکه ضرب شده تا سکه های کمیاب چاپ شده توسط سلطان ها را شامل می شود. Kazim Taskent موسس بانک Yapi Kredi در سال ۱۹۵۳ شروع به جمع کردن سکه به منظور حفاظت از فرهنگ و تاریخ کشورش کرد. در حال حاضر ۵۵ هزار سکه در گاو صندوق ابن بانک در استانبول ترکیه نگه داری می شود. این مجموعه سومین مجموعه بزرگ سکه در دنیا است، بزرگترین مجموعه سکه شخصی و بزرگترین مجموعه سکه های Islamic Anatolianاست. کاملا واضح است که ارزش این مجموعه بالای ۱۰۰ میلیون و تقریبا غیر قابل ارزش گذاری است.


گران‌ترین کلکسیون‌های سکه در جهان


مجموعه ملک فاروق
ارزش: 150 میلیون دلار

ملک فاروق در بین سال های ۱۹۳۶ و ۱۹۵۲ در مصر حکومت کرد و در این سال ها به جمع آوری آثار هنری، قطعات طلا و سکه های نایاب پرداخت. در سال ۱۹۴۰ بسیاری از معامله گران سکه معروف به مصر سفر کرند تا سکه های نادر خود را به پادشاه بفروشند. او صاحب هر پنج سکه نیکل Liberty Head موجود در دنیا بود. در سال ۱۹۵۲ او با انقلاب مصر از سلطنت برکنار شد و دو سال بعد از آن این مجموعه توسط دولت نظامی به فروش گذاشت که آخرین سکه آن در سال ۲۰۰۷ به قیمت ۵ میلیون دلار به فروش رفت. با ارزش ترین بخش این کالکشن مجموعه کامل سکه های ۲۰ دلاری Saint Gaudens Double Eagle بود که نسخه ۱۹۳۳ آن بسیار نادر است و به عنوان گران ترین سکه دنیا در سال ۲۰۰ به قیمت ۷٫۶ میلیون دلار به فروش رسید. این کلکسیون به قیمت حدودا ۱۵۰ میلیون دلار فروخته شد.


گران‌ترین کلکسیون‌های سکه در جهانکلکسیون اسمیتسونین Smithsonian Institution

ارزش: بیش از 200 میلیون دلار

مجموعه ملی سکه شناسی یا NNC که در واشنگتن توسط Smithsonian Institution نگه داری می شود، بیش از ۱٫۶ میلیون سکه کمیاب را شامل می شود. تهیه این کلکسیون از سال ۱۹۲۳ شروع شد و خاص ترین سکه آن، سکه Double Eagle است که در سال ۱۸۴۹ ضرب شده و تنها یک عدد از آن موجود می باشد و ارزش آن حدود ۲۰ میلیون دلار تخمین زده می شود. بازدید کنندگان از این مجموعه همچنین می توانند از دو سکه طلای ۵۰ دلاری ضرب شده در ۱۸۷۷ که ارزش هر کدام ۱۵ میلیون دلار است و بسیاری سکه با ارزش دیگر دیدن کنند. آخرین باری که سکه Double Eagle به مزایده گذاشته شد به قیمت ۷٫۶ میلیون دلار به فروش رفت. در این کلکسیون یک سکه نیکل Liberty Head ضرب شده در سال ۱۹۱۳ که بهترین کفیت را در میان ۵ نمونه موجود دارد و قیمت تخمینی آن ۴٫۵ میلیون دلار است، سه سکه یک دلاری نقره ضرب شده در ۱۸۰۴ هر کدام به ارزش ۴ میلیون دلار، قدیمیترین سکه آمریکایی ضرب شده در ۱۷۸۷ و بسیاری سکه فوق العاده دیگر وجود دارند. این مجموعه سکه با ارزش اولین سکه های تاریخ بشر را هم شامل می شود که تقریبا ۲۷۰۰ سال عمر دارند.
گران‌ترین کلکسیون‌های سکه در جهان


منبع : ایسام


با عضویت در کانال تلگرام فروشگاه طاهاجون از تخفیف ویژه اعضا و قرعه کشی سالانه بهره مند میشوید.


همینطور از جدیدترین کالاها و مطالب و آخرین قیمتها مطلع میشوید.کافیست روی تصویر زیر کلیک کنید و عضو شوید.