logo-samandehi ضرب سکه یادبود هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم اسرائیل با تصویر ترامپ و کورش بزرگ


ضرب سکه یادبود هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم اسرائیل


با تصویر کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی


و دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا
رژیم اسراییل به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس این رژیم برای قدردانی از تصمیم جنجال‌ برانگیز ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به شهر قدس سکه‌هایی نقره‌ای و طلایی مناسبتی که روی آن شیرو عقاب- نمادهای ملی ایران باستان و آمریکا و تصویر دونالد ترامپ و تمثال کورش بزرگ پادشاه هخامنشی نقش بسته است، ضرب کرده است.


اسراییل به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم اسرائیل عکس ترامپ رییس جمهور ایالات متحده آمریکا را به همراه تمثال کوروش بزرگ پادشاه بزرگ ایرانیان در دوره هخامنشی را بر روی سکه های طلا و نقره حک کرده است.


یک سازمان غیر انتفاعی- آموزشی در اسراییل به مناسبت هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم اسراییل سکه‌هایی نقره‌ای و طلایی مناسبتی ضرب کرده که روی آن تصاویر شیروخورشید و عقاب- نمادهای ملی ایران باستان و آمریکا- و تصویر دونالد ترامپ و تمثال کورش بزرگ پادشاه هخامنشی نقش بسته است.

سکه های نقره ای به قیمت ۳۶ پوند و سکه های طلایی به قیمت ۵۲ پوند- ۷۰ دلار- به فروش خواهند رفت.این سکه ها نمادین هستند و ارزش پول رایج ندارند.


ضرب سکه یادبود هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم اسرائیل    با تصویر کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی    و دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

سکه طلا


طرح سکه


چرا کوروش ؟!؟!


سایتهای بسیاری در جهان و ایران این خبر رو پوشش دادند ولی تقریبا هیچکدام علت علاقه رژیم اسرائیل به کوروش کبیر رو ذکر نکردند.با کمی تحقیق علت این علاقه مشخص شد:


نقاشی یهودیان در نزد کوروش بزرگ، اثر ژان فوکه در سال ۱۴۷۰ میلادی.در خلال فتح بابل، کوروش منشور خود در خصوص آزادی‌های اجتماعی و دینی را اعلام کرد. بنی‌اسرائیل نیز مشمول چنین قانونی شد و کوروش آن‌ها را مخیر کرد که در بابل بمانند یا به سرزمین کنعان در ساحل مدیترانه بازگردند. در خصوص آنان که به کنعان بازگشتند، کوروش تمهیداتی را برای بازسازی هیکل یا معبد سلیمان فراهم آورد و استقرار آنان را در آن منطقه تسهیل کرد. این رفتار برای یهودیان، که نقطهٔ مقابل رفتار اسارت‌بار بابلیان بود، کوروش را به قهرمانی برای قوم یهود بدل ساخت که جایگاه ویژه‌ای در متون دینی آنان یافت. در شماری از کتب انبیا از کتب عهد عتیق، نام کوروش به‌عنوان منجی برده‌شده و گاه اقدام او در جهت آزادسازی یهود از اسارت، به‌عنوان یک مأموریت خودآگاه یا ناخودآگاه الهی تلقی شده‌است. نمونه‌ای از این یادکرد را می‌توان در کتاب دوم تواریخ ایام (۲۲:۳۶–۲۳)، کتاب عزرا (۱، ۴:۳–۵، ۵:۱۳–۱۷، ۶:۳، ۱۴) کتاب اشعیا (۲۸:۴۴، ۱:۴۵ به بعد، ۱:۴۶–۲، ۴۷) و کتاب دانیال (۲۱:۱، ۶:۲۹، ۱:۱۰) بازجست.


اندوه یهودی‌ها از ویرانی اورشلیم. فرمان کوروش، داریوش و اردشیر به بازسازی معبد


به اعتقاد ویزه‌هوفر، نبایستی منابع یهود (کتاب دوم تواریخ، کتاب عزرا و کتاب اشعیاء نبی) را به منزله سند تاریخی محسوب کنیم. چرا که یهودیان، همچون کسنوفون، روایتگر تصویرگر شخصیتی نیک، از کوروش بودند. از نظر او، این نوشتارها، نویدبخش یا توصیف‌گر «نقطه عطف الهی و لاهوتی» برای بنی اسرائیل هستند. کوروش، همچون «ابزار عمل تاریخی یهوه» ظاهر می‌شود، که به دوران تبعید آنان پایان می‌بخشد و دوران تازه‌ای را شروع می‌کند. حتی خاورشناسان، تردید دارند که آیا کوروش، به راستی فرمان بازگشت یهودیان تبعیدی به موطن خود و بازسازی معبد هیکل و استقرار مجدد کیش یهود در اورشلیم را صادر کرده‌است، یا اینکه این یک فرض پیش‌بینی‌گرایانه از جانب یهودیان بود که از جانب خدا، منجی فرستاده شود و این کردارها را انجام دهد.زروبابل (رهبر یهودیان تبعیدی) در حال نمایش نقشه اورشلیم به کوروش بزرگ
خیابان کوروش در اورشلیمبیشتر بدانیم : کوروش کبیر، بنیان‌گذار دودمان شاهنشاهی هخامنشی

کوروش کبیر نخستین شاه و بنیان‌گذار دوره شاهنشاهی هخامنشی در ایران زمین می‌‌باشد.ایرانیان کوروش کبیر را پدر و یونانیان، که وی سرزمین‌های ایشان را تسخیر کرده بود، او را سرور و قانونگذار می‌نامیدند.کوروش کبیر دارای ۴ فرزند بود دو تن از فرزندان کوروش کبیر پسر و دو تن دیگر دختر بودند.


زندگی نامه کوروش کبیر

کوروش کبیر (۵۷۶-۵۲۹ پیش از میلاد)، همچنین معروف به کوروش دوم نخستین شاه و بنیان‌گذار دودمانشاهنشاهی هخامنشی است. کوروش کبیر، به‌خاطر بخشندگی‌، بنیان گذاشتن حقوق بشر،پایه‌گذاری نخستین امپراتوری چند ملیتی و بزرگ جهان، آزاد کردن برده‌ها و بندیان،احترام به دین‌ها و کیش‌های گوناگون، گسترش تمدن و غیره شناخته شده‌است.


ایرانیان کوروش کبیر را پدر و یونانیان، که وی سرزمین‌های ایشان را تسخیر کرده بود،او را سرور و قانونگذار می‌نامیدند. یهودیان کوروش کبیر را به منزله مسح‌شده توسط پروردگار بشمار می‌آوردند،ضمن آنکه بابلیان کوروش بزرگ را مورد تأیید مردوک می‌دانستند.


استوانه کوروش در موزهٔ بریتانیا

همسر و فرزندان کوروش کبیر

کوروش کبیر همسری به نام کاساندان از خاندان هخامنشی برگزید که از او دارای ۴ فرزند بود.دو تن از فرزندان کوروش کبیر پسر و دو تن دیگر دختر بودند. پسران کوروش کمبوجیه دوم و بردیا نام داشتندو یکی از دخترانش آتوسا نام داشت اما در منابع تاریخی نام دیگر دختر کوروش کبیر ذکر نگردیده است.کامبیز دوم پس از مرگ پدر به جای او به تخت شاهی نشست و برادر دیگر خود بردیا را کشت.او پس از فتح مصر در راه بازگشت به ایران خودکشی کرد.نهاد اسرائیلی که مسئولیت ضرب و فروش این سکه ها را برعهده دارد در وبسایت خود در مورد این سکه ها چنین نوشته :


با فرارسیدن هفتادمین سال بنیان گذاری کشور مقدسمان،ایسرائل؛"سکه ی هفتادمین سال استقلال"به عنوان سپاس از پروردگار منان و به مناسبت بزرگداشت واقغه ی هفتادمین سال استقلال ایسرائل،سکه ی معبد مقدس (میقداش)،ضرب خورد. برای کامیابی اورشلیم دعا کنید.ای اورشلیم، آنهایی که تو را دوست دارند،رفاه و آسایش خواهند یافت.

عواید حاصل از فروش این سکه و هدایای شما عزیزان، برای اجرای تمرین عبادات، آمادگی های عملی و ادامه ی بالا بردن آگاهی ملت ایسرائل و هفتاد ملت جهان در خصوص معبد مقدس، صرف خواهد شد.


"طرح روی سکه"
در یک طرف سکه اعلامیه ی کورش که در غالب یک پاسوق، وعده ی الهی مبنی بر بازگشت قوم یهود از اسارت بابل که در آنجا با اشک و زاری خاطره ی معبد مقدس(بت همیقداش) را نزد خود زنده نگاه میداشتند،پس از هفتاد سال بدین مضمون "و او به من دستور داد که در اورشلیم مسکنی برایش بسازم.ای قوم حق چه کسی از شما در این امر مقدس پیش قدم میشود؟ به اورشلیم برود و به این مهم مشغول شود و فضل خدا شامل حالش باشد."


"طرح پشت سکه"
و در آن روی سکه بازگشت کبوتر به معبد مقدس(بت همیقداش) که نشانگر این پاسوق در خصوص وعده ی مقدس الهی به جماعت ایسرائل مبنی بر برگشتن آنها به ایسرائل پس از هفتاد سال اسارت و مفتخر شدنشان به آبادانی معبد مقدس (بت همیقداش) با این محتوا : " برای تقدیم قربانی به درگاه من،همه ی گوسفندان و قوچهای مناطق "قدار" و"نوایوت" در اختیار تو خواهند بود به این ترتیب خانه ی پرجلالم را شکوهمند تر میکنم.اینها چه کسانی هستند که مانند ابر در حرکت هستند و بسان کبوترها به سوی آشیانه هایشان پرواز میکنند." ، نقش بسته است.این پاسوق به سه زبان نوشته شده است که بر پایی صلح و صفا در عالم به برکت آبادانی معبد مقدس(بت همیقداش) و به وقوع پیوستن نبوت پیامبر را بشارت می دهد.

این نهاد اسرائیلی رابطه تاریخی پادشاهان ایرانی و یهودیان و علت ضرب علامت شیروخورشید و چهره کوروش کبیر روی این سکه را چنین بیان میکند:


در عین حال علامت شیروخورشید و عکس کورش کبیر در کنار عکس ترامپ از یک سو رابطه ی حسنه ی پادشاهان ایران با یهودیان که با روی کار آمدن جمهوری اسلامی خدشه دار شد را بیان میکند و از سوی دیگر تشابه اقدام ترامپ که پس از هفتاد سال از استقلال اسرائیل، اورشلیم را به عنوان پایتخت معرفی میکند را با اقدام کورش کبیر در خصوص فرستادن یهودیان پس از هفتاد سال گالوت از بابل به ایسرائل برای بازسازی بت همیقداش ، عنوان میکند. همچنین پیامی برای ایران دارد که بسان آمریکا دگر بار با یهودیان رابطه ی نزدیک و صمیمی ایجاد کند.

این سکه توسط استاد "اهرون شبو" طراحی شده است.

قطر این سکه پنجاه میلی متر است که با ده گرم نقره،روکش شده است.

تهیه ی این سکه با روکش نقره در ایسرائل با پرداخت صد شقل همت عالی و با روکش طلا با پرداخت صد و پنجاه شقل همت عالی امکان پذیر است.این مطلب بطور اختصاصی توسط این سایت (فروشگاه طاهاجون) تهیه شده.انتشار آن فقط با ذکر منبع مجاز است

این مقاله فقط برای اطلاع رسانی تهیه شده و این سکه رو برای فروش موجود نداریم


این سکه در ایران بسیار نایابه و تقریبا 99% سکه هایی که به این شکل در بازار یا سایتهای مختلف موجوده همه تقلبی و جعلی هستن


متاسفانه با تذکراتی که در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام فروشگاه دادیم باز هم عده ایی از دوستان


بدون توجه به تذکرات اقدام به خرید از بازار و سایتهای مختلف کردن که با بررسی که انجام شد همه تقلبی بودنلطفا با عجله خرید نکنیدبا عضویت در کانال تلگرام فروشگاه طاهاجون از تخفیف ویژه اعضا و قرعه کشی سالانه بهره مند میشوید.


همینطور از جدیدترین کالاها و مطالب و آخرین قیمتها مطلع میشوید.کافیست روی تصویر زیر کلیک کنید و عضو شوید.