logo-samandehi عجیب ترین اسکناس های دنیا


عجیب ترین اسکناس های دنیادر این نوشته سعی داریم تا شما را با تاریخچه اختراع پول کاغذی و چند نمونه از عجیب ترین اسکناس های موجود در دنیا آشنا سازیم.


پیش ترها، قبل از اختراع سکه های فلزی و پول کاغذی که امروزه در مبادلات رواج دارد مبادلات به صورت پایاپای صورت می گرفت. در آن زمان ها بعضی از کالاها نسبت به بقیه از ارزش و جایگاه بالاتری برخوردار بودند و در مبادلات درست نقش پول را ایفاء می نمودند. برای مثال: در یونان باستان گاو نر، در سریلانکا فیل و در برونئی جمجمه انسان از جمله کالاهای با ارزش بودند که در جایگاه پول قرار می گرفتند. امّا با گذشت سالها و اختراع ادوات و ابزارآلات و کشف معادن ارزشمندی همچون طلا و نقره، بشر آن روزی دست به ساخت سکه های فلزی و اشیاء تزئینی زد. این سکه ها و اشیاء تزئینی فورأ جای کالاهای ذکر شده در مبادلات را گرفتند.


بر طبق شواهد تاریخی نخستین مردمانی که دست به ضرب سکه زدند ساکنان آسیای صغیر(لیدی) بودند. بعد از گذشت سالیان متمادی استفاده از اسکناس به شکل ابتدایی و نه امروزی و برای اولین بار توسط چینی ها رواج پیدا کرد.


چینی ها برای اولین بار در طی قرن دهم میلادی نمونه ای از اسکناس های ابتدائی را اختراع کردند و بر آن نام "چاو" گذاشتند. تا شروع قرن یازدهم دولت چین که یکی از نیرومندترین امپراتوری های دنیا به شمار می رفت مسئولیت اداره و چاپ اسکناس ها را بر عهده داشت. چینی ها در آن زمان به فکر گسترش قلمرو خود بودند و برای همین اقدام به مبادلات گسترده با کشورهای همسایه می نمودند. امّا پیدایش بحران مالی در اواسط قرن 14 میلادی (1450)، باعث شد تا دولت وقت منع قانونی برای استفاده از اسکناس در مبادلات قرار دهد. این منع قانونی تا اواخر قرن 18 میلادی (1890) ادامه پیدا کرد ولی بعد از آن چون استفاده از اسکناس در اغلب کشورها رواج پیدا کرده بود چین مجبور به شکستن منع قانونی گردید و به ناچار در مبادلات خود با کشورهای اروپایی از اسکناس استفاده نمود. بعد از چین که مرتبه نخست در استفاده از پول کاغذی را در مبادلات داشت، اروپا رتبه دوم را در این زمینه کسب کرد.


اسکناس از نیمه اول قرن دهم میلادی در چین باب شد و کم کم به سراسر جهان گسترش یافت و جایگزین مبادله های کالا به کالا شد که دردسر تجارت را بسیار کمتر است.


اما در این میان در برهه های مختلف تاریخی اسکناس هایی هم چاپ شده اند که خبرساز بوده اند و با همتایان خود تفاوت هایی داشتند. در این گزارش به معرفی عجیبترین اسکناس های دنیا می پردازیم.


اسکانس کمپ مراقبتاین اسکناس ها را نازی ها برای کمپ مراقبت در ترزین اشتاد در کشور چکسلواکی سابق چاپ می کردند. این کمپ در واقع نمایش ویژه و ممتاز نازی ها به صلیب سرخ بود که به آنان نشان دهند که چقدر خوب با زندانیان یهودی برخورد می شود، از رویدادهای فرهنگی گرفته تا به مدرسه فرستادن فرزندانشان.قدیمی ترین اسکناس جهان (۱۳۸۰ میلادی)قدیمی ترین شواهد مربوط به استفاده از پول کاغذی به سال ۸۰۰ میلادی در چین بازمی گردد. هرچند استفاده از پول کاغذی در چین در اواسط قرن پانزدهم میلادی ممنوع شد، اما قدیمی ترین اسکناس به جای مانده مربوط به سال ۱۳۸۰ میلادی و در چین است.بزرگترین اسکناس جهانبزرگترین اسکناس جهان در سال ۱۹۹۸ در فیلیپین چاپ شد. این اسکناس ۱۰۰ هزار پزویی به مناسبت یکصدمین سالگرد استقلال فیلیپین از اسپانیا به چاپ رسید.

این اسکناس تنها به درد کلکسیونرها می خورد که می توانستند ۱۸۰ هزار پزو آن را بخرند.پول اضطراریپس از پایان جنگ جهانی اول چاپ پول های اضطراری در آلمان و استرالیا کاری معمول و رایج به شمار می آمد. بعضی از آنها عجیب و جالب بودند، اما شاید عجیب ترینشان اسکناسی با تصویر یک الاغ در حال انجام کار سخت بود.یکصد میلیون میلیارد پنگوپنگو، نام واحد پول مجارستان پیش از جنگ جهانی دوم است که در آن زمان تورم بسیار بالایی را تجربه کرد. در سال ۱۹۴۶ مجارستان اسکناس ۱۰۰ میلیون میلیارد پنگو را چاپ کرد که می شود ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ اینهمه صفر تنها معادل ۲۰ سنت آمریکا میشد! هر ۱۵ ساعت قیمت ها در مجارستان دو برابر میشد. به همین خاطر در جولای ۱۹۴۶ مقامات کشور تصمیم گرفتند فورینت را جایگزین واحد پول پیشین کنند که همچنان نیز به عنوان واحد پول رسمی این کشور شناخته می شود.اسکناس یکصد تریلیون دلاریاین اسکناس که معادل ۳۰۰ دلار آمریکاست با تصمیم بانک مرکزی زیمباوبه در سال ۲۰۰۹ چاپشان آغاز شد. در آن زمان این کشور آفریقایی بیشترین میزان تورم در جهان را تجربه می کرد.


در جولای سال ۲۰۰۸ میزان تورم در این کشور به رقم باورنکردنی ۲۳۱ میلیون درصد رسید، بطوریکه قیمت یک قرص نان در این کشور ۳۰۰ میلیارد دلار زیمباوه بود.


در آوریل ۲۰۰۹ دلار زیمباوبه برای همیشه از بین رفت و تمام شد، هرچند می توان عکس های آن را در فضای مجازی یافت.اسکناس ۵۰۰ میلیاردی


تصویر بالا با فتوشاپ دستکاری شده و 9 صفر آن اضافیست

به گزارش بانکی، یوگسلاوی سابق کشوری در اروپای شرقی بود که در سال ۱۹۸۹ میلادی تورم بسیار بالایی را تجربه کرد و این تجربه تلخ تا سال ۱۹۹۴ که اصلاحات اقتصادی اتفاق افتاد، ادامه یافت.


بالاترین میزان پول در این کشور در سال ۱۹۸۸ اسکناس ۵۰,۰۰۰ هزار دینارا بود که در سال ۱۹۹۴ به ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دینارا تغییر کرد.اسکناس پانچ خوردهدر سال ۱۹۹۷ کشور آفریقای زئیر که امروزه به نام جمهوری دموکراتیک کنگو شناخته می شود، سرنگونی رژیم توتالیتر موبوتو را جشن گرفت.


وقتی دولت جدید با کمبود پول مواجه شده، تصمیم گرفت که از اسکناس های ۲۰ هزاری قدیمی زئیر استفاده کند، منتها با این تفاوت که در این اسکناس ها چهره دیکتاتور سابق را پانچ کرده و از اسکناس حذف کرد.منبع: عصر بانک
با عضویت در کانال تلگرام فروشگاه طاهاجون از تخفیف ویژه اعضا و قرعه کشی سالانه بهره مند میشوید.


همینطور از جدیدترین کالاها و مطالب و آخرین قیمتها مطلع میشوید.کافیست روی تصویر زیر کلیک کنید و عضو شوید.