وبلاگ فروشگاه هشت بوق | ثبت آگهی رایگان ماشین وبلاگ هشت اسامی خودروهای وارداتی خرید اینترنتی آفتابگیر و بادگیر پنجره ماشین خرید لوازم آشپزخانه قیمت ماشین خرید پستی با پشتیبانی فهرست فروشگاه های هشت خرید فصل اول شهرزاد صفحه خرید اینترنتی خرید گل سر طرح ایران شاپ می خرید پرزگیر دوکاره ثبت آگهی رایگان ماشین در بوق خرید قالب وردپرس خرید از فروشگاه پرزگیر دوکاره arso لوازم آشپزخانه دکوراسیون
حذف در پنل کاربری [X]
logo-samandehi الماس دریای نور - بزرگ ترین الماس صورتی جهان


الماس دریای نور - بزرگ ترین الماس صورتی جهانالماس دریای نور، بزرگترین الماس صورتی دنیاست که زمانی از جواهرات نادر شاه افشار بوده است. نادرشاه پس از آن که هندوستان را فتح کرد، این الماس صورتی و کمیاب را از پادشاه هند هدیه گرفت. در تاریخ همیشه الماس دریای نور با الماس کوه نور را زوج دانستند اما طبق نظر کارشناسان این دو الماس از نظر رنگ و تراش هیچ وجه مشترکی ندارند. الماس دریای نور پس از مرگ نادر شاه به نوه وی شاهرخ ميرزا رسید، بعد از آن به دست اميرعلم خان خزيمه و سپس به دست لطفعلی خان زند افتاد. پس از شکست لطفعلی خان از آقا محمد خان قاجار، این گوهر نیز به سلطنت قاجار منتقل شد. ناصرالدین شاه به الماس دریای نور علاقه بسیار داشت و معتقد بود این الماس در وسط تاج کوروش کبیر بوده است. او گاهی از این الماس به صورت پیش کلاه استفاده می کرد و گاه آن را به سینه خود نصب می کرد. به سبب اهمیت فراوانی که الماس صورتی دریای نور برای ناصرالدین داشت، او برای تولیت الماس صورتی منصبی مخصوص ابداع کرد و آن را به سران و بزرگان کشور محول می کرد.


الماس دریای نور از زمان نادرشاه تا قبل از ناصرالدین شاه در وسط بازوبندهای شاهانه مورد استفاده بود. در زمان ناصرالدین شاه که دیگر استفاده از بازوبندها منسوخ شده بود، الماس دریای نور را به صورت پیش کلاه ناصرالدین شاه درآوردند. این پیش کلاه در قابی زرین و آراسته به برلیان و یاقوت ساخته شده است.

متخصصان معتقدند الماس دریای نور و الماس نورالعین در اصل از یک الماس بوده که وزن ابتدایی آن ۲۴۲ قیراط بوده است. این الماس در طی زمان به دو قسمت می شود که قسمت بزرگ تر را الماس دریای نور و الماس کوچک تر را نورالعین می نامند. هم اکنون الماس نورالعین که وزنی ۶۰ قیراطی دارد، در وسط نيم تاج شماره ۲ گنجه ۲۶ موزه جواهرات ملی قرار دارد.

هم اکنون الماس دریای نور در خزانه جواهرات ملی ایران در بانک مرکزی واقع در خیابان فردوسی نگه‌داری می‌شود.


مشخصات: ۱۸۲ قیراط، الماس صورتی

محل نگهداری: موزه جواهرات یا خزانه جواهرات ملی ایران


منبع: کارناوال


با عضویت در کانال تلگرام فروشگاه طاهاجون از تخفیف ویژه اعضا و قرعه کشی سالانه بهره مند میشوید.


همینطور از جدیدترین کالاها و مطالب و آخرین قیمتها مطلع میشوید.کافیست روی تصویر زیر کلیک کنید و عضو شوید.